close
Dé recensiesite over jeugdliteratuur
6+

Reizen in houtsneden – De grote trektocht van Henriette Boerendans

De grote trektocht – een reis om de wereld in 28 soorten, Henriette Boerendans, Gottmer, 7+

De grootmeesteres van de houtsnijkunst. Zeker als het om kinderboeken gaat, mag Henriette Boerendans die titel terecht en met trots dragen. Ze valt op bij jury’s, al zijn het vooral nominaties en ontbreekt het nog aan grote prijzen. Vrijwel al haar boeken gaan over een specifiek thema rond dieren, zoals Mijn papa is het grootst waar jonge dieren opscheppen over volwassen ouders.

In haar nieuwe boek De grote trektocht beschrijft Boerendans van 28 soorten planten en dieren hun verplaatsing over de wereld. Bij iedere soort maakte ze een grote en een paar kleine houtsneden en staat er meestal (waarom niet altijd?) een wereldkaart bij waarop de tocht te zien is. De grote houtsneden op losse pagina’s vormen de kern van het boek. Het zijn ware kunstwerken die stuk voor stuk zo ingelijst aan de muur kunnen. Sprekende portretten van onder andere de gracieuze monnikskraanvogels, de rosse kolibrie en de sneeuwuil. De dieren staan er in hun al glorie op waarbij de achtergrond een belangrijke rol speelt om ze tot hun recht te laten komen. Het is allemaal niet nieuw of verrassend, maar het blijft een genot om naar te kijken.

Het thema is niet erg overtuigend uitgewerkt. Wil je veel meer weten over de trektochten, lees dan vooral het boek Migratie, waarin de informatie uitvoeriger en vollediger is. Boerendans beperkt zich tot korte tekstjes met wat algemene informatie. Ze geven een globale indruk van de reis, maar roepen ook vooral vragen op die niet beantwoord worden. Waarom gaan ze juist naar die plek en hoe verlopen de tochten? We moeten er meestal naar gissen.

Het informatiegehalte zit hem vooral in het algemene beeld. Wat leggen die dieren toch een afstanden af. Het oog valt meteen op het aantal kilometers dat bij iedere soort wordt genoemd. De lederschildpad zwemt 20.000 kilometer van West-Papoea naar Oregon en de Noordse stern zelfs nog meer. Maar ook de honderden kilometers die poolvossen, rendieren en ijsberen afleggen, zijn indrukwekkend. Een fremdkörper en nogal ad hoc zijn de paardenbloem, kokosnoot en stepperoller in het boek. De migratie van planten is een verhaal apart en wellicht stof voor een andere boek.

Er valt genoeg te zien en dit boek is voor kinderen een leuke aanzet om iets meer over al die reizende dieren te weten. De grote trektocht is als non-fictieboek wat aan de magere kant en onevenwichtig, maar als prentenboek een genot.

Tags : Dieren en natuurillustratiesKinderboekNon-fictie